VIb poznaje Radom...

„Co wspólnego z Radomiem ma Zagłoba?”

Radom to drugie co do wielkości miasto Mazowsza. Jest kolebką przemysłu. Miasto, które w 1976 r. stawiło opór komunistycznej władzy. Dlaczego więc współczesny Radom staje się bohaterem mniej lub bardziej śmiesznych anegdot i żartów? Dlaczego młode pokolenie wstydzi się przyznać, że mieszka w Radomiu? Być może wynika to z niewiedzy i braku znajomości historii oraz zabytków naszego miasta.

Uczniowie klasy 6B starali się odczarować fatum wiszące nad naszym miastem. Z samego rana (27.09.2023r., godz.7.45) wyruszyli, by dowiedzieć się jak najwięcej o Radomiu. Okazało się, że Radom to nie tylko Galeria Słoneczna i lotnisko, ale bardzo stare i pełne zabytków miasto. Ma ono również bogatą i ciekawą historię.

Co wspólnego z Radomiem ma Zagłoba? Kiedy Radom pełnił funkcję stolicy? Jaką konstytucję uchwalono w naszym mieście? Jak rozwijał się przemysł? W jaki sposób walczyliśmy o wolność? Co tu robił Wajda? Kto z wybitnych Polaków był związany z Radomiem? Na te i szereg innych pytań szukali odpowiedzi uczniowie naszej klasy. Bardzo pomocna okazała się Pani Przewodnik, która cierpliwie odpowiadała na pytania. Wszyscy mieszkańcy powinni odbyć taką wędrówkę, wtedy nikt by się nie wstydził, że urodził się w Radomiu. My jesteśmy z tego dumni.

Uczniowie klasy VIB