PARZNICE - CENTRUM EUROPY

21 kwietnia 2023 r. uczniowie ze szkół Radomia i powiatu radomskiego porzucili szkolne ławy, by sprawdzić czy do Europy zawitała wiosna. Okazało się, że tak. Uczestnikom XVIII Rajdu Europejskiego całą drogę towarzyszyło słońce, a krążące nad głowami turystów boćki wróżyły kolejne wędrówki. Imprezę objął patronatem Starosta Radomski Pan Waldemar Trelka.

Na starcie w Dąbrówce Zabłotniej spotkało się 180 uczniów i opiekunów z 7 szkół oraz ośrodka szkolno-wychowawczego z terenu powiatu radomskiego – szkoły podstawowe reprezentowali uczniowie z Bardzic, Polan, Sławna, Zalesic, a także nr 31 i 32 z Radomia oraz z Parznic; reprezentantem szkół ponadpodstawowych były uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy. PSP nr 31 w Radomiu reprezentowało 25 uczniów pod opieką p. Katarzyny Kamańczyk i p. Dariusza Sadala.

Trasa rajdu rozpoczynała się w Dąbrówce Zabłotniej (przystanek PKP) i przebiegała przez Kowalę (kościół, stare lochy dworskie, Łysak, pomnik powstańców, pomnik lotników, kapliczka), a kończyła się w murach szkoły w Parznicach.

Obowiązkiem każdej drużyny było przygotowanie plakatu dotyczącego powstania styczniowego. Zadanie to wykonała wzorowo ekipa pod wodzą Agnieszki Cichosz. Na trasie wiedzą o powstaniu, spostrzegawczością i umiejętnością analizy tekstu źródłowego wykazywali się chłopcy z kl. VI-VIII. Największych emocji jak zwykle dostarczyły zawody sportowe. Nasi reprezentanci w składzie: Mateusz Pasztalaniec, Jakub Górski, Wojciech Dębcski i Adam Dębski wywalczyli II miejsce i przywieźli do szkoły okazały puchar.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary XVIII Rajdu Europejskiego ufundowane przez Wójta Gminy Kowala – Pana Dariusza Bulskiego. Rozdano również puchary w konkursie sportowym, których sponsorem był dyrektor szkoły podstawowej w Parznicach. Wszystkie drużyny odebrały podziękowania i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Radomiu, organizatorów oraz Zarząd Mazowieckiego Oddziału PTSM „Ziemia Radomska”.

Imprezę swoją obecnością uświetniła Pani Małgorzata Brola – Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy w Kowali. Tak jak w poprzednich latach, tak i w bieżącym roku, członkowie koła i opiekunowie mogli liczyć na pomoc i wsparcie prezes PTSM Oddziału Mazowieckiego „Ziemia Radomska” Pani Katarzyny Kamańczyk oraz dyrektora szkoły Pana Jacka Jóźwiaka.

Opublikowano: 21.04.2023