MŁODZI TURYŚCI "ZLECIELI SIĘ" DO SCHRONISKA W RADOMIU
10 marca odbył się XXXIV Oddziałowy Zlot Szkolnych Kół Turystycznych PTSM. Do schroniska młodzieżowego w Radomiu zaprosiły reprezentantów szkół panie prezeski Oddziału Mazowieckiego PTSM "Ziemia Radomska" - Katarzyna Kamańczyk i Katarzyna Kłos-Bochniak.
W obradach wzięły udział
- SK PTSM przy PSP z Zalesicach - z p. Joanną Piskorz
- SK PTSM przy PSP w Polanach- z p. Iloną Zdanek-Sadkowską
- SK PTSM przy PSP w Bardzicach - z. p. Danutą Bazydło i p. Arkadiuszem Bazydło
- SK PTSM przy PSP w Parznicach - z p. Iwoną Zielonką-Pyzarą
- SK PTSM przy PSP nr 31 w Radomiu - z p. Katarzyną Kamańczyk
- Szkolny Klub Turystyczny "Róża wiatrów" przy PSP nr 32 w Radomiu - z. p. Marcinem Skrokiem i p. Natalią Machnio
- SK PTSM "Absolwenci 31" - reprezentanci szkół ponadpodstawowych
W sumie na zlocie było 35 osób. Część wykładową rozpoczęła p. Kasia Kamańczyk, która przypomniała młodzieży działalność stowarzyszenia. Można było poznać życiorys założyciela PTSM na naszym terenie - p. Leona Chrusta. Uczniowie przekonali się też ile przedmiotów szkolnych można realizować podczas wypraw turystycznych. Pan Łukasz Sobol wyposażył młodych adeptów turystyki w umiejętność posługiwania się mapą i kompasem. Czy skutecznie? O tym przekonaliśmy się podczas gry terenowej - na szczęście wszyscy dotarli do celu. Pan Łukasz przyniósł część swojej kolekcji map, a wśród nich zabytkową mapę brytyjską z 1925 r. z przepiękną szatą graficzną. Kolejnym zadaniem dla uczestników zlotu było spakowanie plecaka, a właściwie zaplanowanie pakowania. Gdyby w turystycznym plecaku znalazło się wszystko, o czym pomyśleli reprezentanci SK PTSM, z pewnością ważyłby on niemało. Zmęczeni na samą myśl o dźwiganiu młodzi turyści posilili się słynnymi pierogami - tym razem w dwóch odsłonach: na słodko i ostro.
Ostatnim etapem zlotu była wizyta w Muzeum Historii Radomia. Nowoczesne muzeum w sposób bardzo przyjazny przybliża początki dziejów miasta. Można spędzić kilka chwil nie tylko słuchając przewodnika, ale też grając w gry interaktywne, przymierzając stroje średniowieczne czy cofając się w przeszłość dzięki nowoczesnej technologii VR.
Opublikowano: 10.03.2023
Autor:
Katarzyna Kamańczyk