MAŁO ZIMY PODCZAS I RATY ZIMOWEGO RAJDU

Początek stycznia nie rozpieszczał nas śniegiem i mrozem. Na próżno białych krajobrazów poszukiwali uczestnicy I raty Zimowego Rajdu na Raty organizowanego przez Oddział Miejski PTTK. Znaleźć można było za to oznaki iście wiosenne, którym towarzyszyło całkiem ciepłe słoneczko.

14 stycznia Szkolne Koło Turystyczne PTSM wyruszyło na szlak z Rudy Wielkiej do Rożek. Przewodnikiem był Pan Sławomir Mazgajczyk, który woli bardziej wyczynowe eskapady i kiedy tylko czas mu pozwala rusza na czterdziestokilometrowe spacerki. Ponieważ tzw. "ratówki" licznie odwiedza mniej wytrwała młodzież trasę zaplanowano dużo skromniejszą, bo jedynie 15-kilometrową.

Ruda Wielka to miejscowość, która członkom PTSM kojarzy się z Leonem Chrustem - założycielem pierwszych schronisk na Ziemi Radomskiej i wzorem przewodników oraz nauczycieli. W Rudzie Chrust budował szkołę, w której założył... wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Dzięki produkowanym tu nartom doświadczenie na stokach zdobywali późniejsi przodownicy turystyki górskiej.

Na krętej drodze do Rożek była kilka ciekawych przystanków, m.in. przy kościele pw. św. Wojciecha w Kowali, skąd piechurzy udali się obejrzeć gródek stożkowaty w XIII wieku i miejsce pamięci narodowej, przy którym wspomniano bitwę pod Kowalą z sierpnia 1863 r. Tym samym poznaliśmy losy powstańców styczniowych.

Pierwsza zimowa rata z PTTK pozostanie w pamięci uczestników jako wyprawa archeologiczna - co chwila któryś z piechurów natrafiał na niezwykłe znalezisko - a to pokrywka do niewidzialnego garnka, a to gustowna porcelana z Włocławka, wreszcie nie lada gratka - kubek z Zakopanego ;) Wędrówka przez wieki zakończyła się przy zakładach, które pobudziły twórczą stronę turystów. "Droga prosta jak drut" - wtajemniczeni wiedzą ;) zaprowadziła wszystkich na stację Rożki, gdzie można było z kolei poznać historię z II wojny światowej. Przeszłość i teraźniejszość nieustannie przeplatały się ze sobą. A turystyczna przyszłość? 4 lutego kolejna przygoda na szlaku.

Opublikowano: 14.01.2023