Piękne słońce towarzyszyło uczestnikom XX Rajdu po Ziemi Radomskiej. Jubileuszowa wędrówka z metą w Szydłowcu dofinansowana była przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Jubileuszowy rajd organizowany był przez Oddział Mazowiecki PTSM "Ziemia Radomska" i Szkolne Koło PTSM przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalesicach. Z Krzcięcina do Szydłowca poprowadził 100-osobową grupkę piechurów Pan Łukasz Sobol - przewodnik, Prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu. Na rozpoczęcie trasy uczestników z 3 drużyn dowiozły autokary. Uczestników powitała p. Joanna Piskorz. Na starcie stawili się:
- gospodarze - ZSP w Zalesicach z p. Renatą Zawiszą i p. Wiolą Łukawską
- PSP w Polanach z p. Emilią Słomką i p. Iloną Zdanek-Sadkowską
- PSP nr 31 w Radomiu z p. Kasią Kamańczyk i p. Eweliną Iwańską.
Przejście piesze rozpoczęło się od urokliwych ruin dworu w Krzcięcinie, położonym na północ od Szydłowca. Związana jest z nimi z jednej strony heroiczna, a z drugiej smutna historia. Mamy 1863 rok, powstanie styczniowe. Hrabia Stadnicki, właściciel dworu, udziela pomocy powstańcom, o czym dowiadują się Rosjanie. W odwecie wieszają go w dworskim parku. W miejscu, w którym to zrobili, jakiś czas po tym dramatycznym wydarzeniu położono pamiątkową płytę. Niestety dziś nie ma po niej śladu. Z samego dworu pozostało ledwie kilka ścian i wieżyczka - być może dzwonnica oraz park.
W trakcie wędrówki uczniowie rozwiązywali test wiedzy dotyczący trasy, Szydłowca i historii PTSM. Wyzwaniem miało też być ułożenie łamańców językowych inspirowanych nazwami odwiedzanych miejscowości. Z rozmów zasłyszanych w trakcie wędrówki wynika jednak, że zabawa polszczyzną to codzienna praktyka uczniów. Łąkami i lasami gromadka piechurów dotarła do Marywilu, gdzie przy ruinach młyna Pan Łukasz wyjaśnił tajemnice rzekomego spotkania w tym miejscu majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i generała Stefana Roweckiego "Grota". Podziwiając piękną polską złotą jesień turyści dotarli do Szydłowca. 12-kilometrowa trasa nie była wyjątkowo wyczerpująca, jednak młodzież chętnie odpoczęła w zabytkowym parku przy zamku w Szydłowcu. Zamek został wybudowany w latach 1470–1480 z inicjatywy Stanisława Szydłowieckiego. W latach 1515-1526 Mikołaj Szydłowiecki rozbudował zamek w renesansową rezydencję oraz sprowadził z Pragi do szydłowieckiego kościoła relikwie św. Zygmunta. Mikołaj założył także park wokół zamku, poszerzył fosę oraz utworzył zwierzyniec i ogród włoski.
Na terenie parku odbyła się gra terenowa z aplikacją mobilną Turf Hunt. Po ogłoszeniu, że do udziału w grze potrzebne będą komórki nie tylko te szare, młodzież ochoczo porzuciła cień parkowych dębów i z nową energią wyruszyła odkrywać tajemnice okolicy. Zagadki dotyczyły historii Szydłowca i samego zamku. Trzeba był wykazać się wiedzą, spostrzegawczością, logicznym myśleniem i dobrą kondycją, bo o statecznej klasyfikacji zadecydował czas ukończenia zadania.
Po emocjach związanych z grą drużyny przeszły przez rynek do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Skałka", gdzie powitała wszystkich p. Ala Brzostowska - jak zwykle uśmiechnięta, serdeczna i gościnna. Ekipa nieco się uszczupliła - po poczęstunku opuścili nas uczestnicy trasy jednodniowej. Na pozostałych czekała moc atrakcji. Do działalności artystycznej zaprosili młodzież organizatorzy - przedstawiciele drużyn stworzyli plakaty promujące zdrowy styl życia. Był też kontakt z nowoczesną technologią - zadaniem uczniów było stworzenie mapy rajdowej, którą przejdzie sympatyczny ozobot. Tu trzeba było wykazać się nie tylko zdolnościami plastycznymi, ale i umiejętnością planowania oraz kodowania. Powstały ciekawe trasy, które bezbłędnie pokonały wszystkie roboty.
Zwieńczeniem bogatego w emocje dnia był konkurs piosenki przy ognisku, pieczenie ziemniaków i wreszcie dyskoteka z nieśmiertelną belgijką.
Drugi dzień był dniem podsumowań i nagradzania. Konkursy stały na wysokim poziomie i organizatorzy mieli nie lada wyzwanie, by rozstrzygną rywalizację. Nasz drużyna zajęła następujące miejsca:
Konkurs wiedzy i spostrzegawczości na trasie: I miejsce
Konkurs plastyczny: II miejsce
Konkurs piosenki turystycznej: III miejsce
Gra terenowa: II miejsce - drużyna łącząca siły ósmo- i drugoklasistów
Podczas uroczystego podsumowania XX Rajdu po Ziemi Radomskiej prezes Oddziału Mazowieckiego PTSM "Ziemia Radomska" podziękowała organizatorom, którzy przez 20 lat dokładali wszelkich starań, by promować wiedzę o regionie i zachęcali młodzież do aktywności turystycznej. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu p. Joanna Piskorz i p. Renata Zawisza, które czynnie brały udział we wszystkich edycjach rajdu. Do pań dołączył po kilku latach p. Tomasz Różycki. Organizatorom udaje się niezmiennie stworzyć piękną atmosferę, dla której z chęcią co roku wracamy na spacer z Zalesicami.
Obdarowani sprzętem turystycznym i pucharami ufundowanymi przez Dyrektora ZSP w Zalesicach pana Tomasza Różyckiego uczestnicy udali się znów do centrum miasta, by zwiedzić Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Szkoły skorzystały z programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu", dzięki czemu wejście do muzeum kosztowało jedynie złotówkę. Celem programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Tym samym zakończył się XX Rajd po Ziemi Radomskiej i cały cykl rajdów pod wspólnym hasłem "Graj i zwiedzaj Ziemię Radomską".