XXXII ZLOT SZKOLNYCH KÓŁ PTSM

SPOTKANIE MŁODYCH TURYSTÓW PODCZAS XXXII ZLOTU SZKOLNYCH KÓŁ PTSM

1 marca 2019 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Radomiu spotkali się przedstawiciele Szkolnych Kół PTSM, by razem podsumować rok 2018 i rozpocząć nową turystyczną przygodę A.D. 2019.

10 drużyn przybyło do radomskiego schroniska, by wspólnie uczestniczyć w szkoleniu dla młodzieżowych organizatorów turystyki i podsumować dotychczasowe dokonania Mazowieckiego Oddziału PTSM „Ziemia Radomska”. W XXXII Zlocie uczestniczyły szkolne koła PTSM:

·     ZSP Garbatka-Letnisko z Panem Łukaszem Majewskim,

·     Zespół Szkolno-Przedszkolnego w Jedlińsku z Panią Agnieszką Migą i Panem Dariuszem Religą,

·     PSP z Zalesic z Panią Joanną Piskorz,

·     PSP Jastrzębia z Panią Beatą Leśniewską,

·     PSP Jastrzębi z Panią Martą Kapustą,

·     PSP Polan z Panią Katarzyną Zdanek,

·     PSP z Parznic z Panią Martą Masełek,

·     Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Wierzbicy z Panią Moniką Kufel-Maletą,

·     PSP nr 31 w Radomiu,

·     ZSSOSiU w Radomiu z Panią Justyną Wulkiewicz.

Na początek uczestnicy mogli zainspirować się do kolejnych wędrówek oglądając prezentację Pani Kasi Kamańczyk z koła w PSP 31 na temat nowinek w turystycznym świecie. Poznali różne formy turystyki – od ekologicznej, przez paranormalną czy militarną do przygodowej i kolekcjonerskiej J Pani Justyna Wulkiewicz – Prezes Zarządu Oddziału PTSM „Ziemia Radomska” opowiedziała uczniom o zasadach bezpieczeństwa podczas organizowania wycieczek i rajdów górskich i o wypoczynku nad wodą.

Ciekawą formę poznania Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Radomiu zaproponowała Pani Dyrektor Katarzyna Kłos-Bochniak. Zaprosiła młodzież do gry, podczas której trzeba było znaleźć ukryte w zakamarkach schroniska informacje, wykonać zadania, poznać pracowników i ich obowiązki. Zadania wykonywane w grupach zostały wykonane wzorowo. Wspólnie stworzono plakat z najważniejszymi informacjami o schronisku. Panie prezeski PTSM otrzymały w ramach zadań swoje portrety – udało się oddać podobieństwo J

Zgromadzeni wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu Pana Jacka Junaka na temat kobiet, którym Radom wiele zawdzięcza. Wraz z doświadczonym przewodnikiem PTTK odbyliśmy podróż przez historię miasta i poznaliśmy barwne kobiece sylwetki bohaterek Radomia. Szczególne miejsce w opowieści zajęła Maria Kelles-Krauz, którą Pan Jacek spotkał osobiście.  Z jej inicjatywy wprowadzono przymus szkolny (rodziców karano aresztem za nieposyłanie dzieci do szkoły), opiekę dentystyczną w szkole, rozdawano bezpłatne podręczniki, obuwie i odzież Jako pierwsza kobieta w Polsce została wybrana, spośród radnych, na Prezesa Rady Miejskiej w Radomiu.

Podczas Zlotu również Zarząd docenił kobietę – Pani Monika Kufel-Maleta, opiekun koła w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wierzbicy otrzymała Dyplom Honorowy Zarządu Głównego PTSM za krzewienie idei turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci
i młodzieży. Gratulujemy.

Było coś dla umysłu i ducha, nadszedł czas na coś dla ciała - zlot tradycyjnie zakończył się pysznymi pierogami. Nie pozostało nic innego jak planować udział w rajdach. Do zobaczenia na szlaku.