Uczniowie oddali hołd pomordowanym podczas II wojny światowej

Pamięć wciąż żywa…

4 kwietnia 2018 r. uczniowie Szkolnego Koła Turystycznego kolejny raz oddali hołd ofiarom II wojny światowej uczestnicząc w IX Rajdzie Pamięci „Firlej 2018”. Organizatorem uroczystości na cmentarzu było Koło Przewodników Terenowych przy Oddziale Miejskim PTTK w Radomiu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu.

Rajd miał na celu uczczenie 78. rocznicy masowych egzekucji w podradomskiej wsi Firlej, gdzie 4 kwietnia 1940 r. rozstrzelano 141 mężczyzn. W czasie hitlerowskiej okupacji w sumie zamordowano tutaj co najmniej 6 tysięcy osób, a niektóre źródła mówią o liczbie przekraczającej 12 tysięcy.

Reprezentanci PSP nr 31 wyruszyli na trasę nr 3, przygotowaną przez Pana Szczepana Pomarańskiego. Marsz rozpoczął się przy pomniku upamiętniającym stracenie na szubienicy 10 osób 15 października 1942 r. Uczestnicy rajdu wysłuchali historii mieszkańców Radomia, którzy ryzykując życie dostarczali broń partyzantom i zapłacili za to najwyższą cenę. Losy Radomian walczących o wolność Polski były głównym tematem opowieści przewodników podczas całej drogi na cmentarz komunalny, gdzie o 12.00 rozpoczął się apel poległych i występ artystyczny uczniów „Kopernika”. Reprezentanci drużyn uczestniczących w rajdzie zapalili znicze pod pomnikiem pomordowanych na Firleju.

Opublikowano: 04.04.2018