Rodzinne wiosenne wędrowanie Szkolnego Koła Turystycznego

II RAJD RODZINNY PSP NR 31
NA „WIOSENNYM W
ĘDROWANIU”

Po raz drugi Szkolne Koło Turystyczne zaprosiło rodziny uczniów na wspólną wędrówkę. W tym roku odważnych nie brakowało. Byli rodzice, było młodsze rodzeństwo, a nawet jedna babcia! J Opiekunowie SKT – Pani Kasia Kamańczyk, Pan Darek Sadal i Pani Emilka Szwarc nie kryli zadowolenia i wzruszenia faktem, że pomysł wspólnego wędrowania trafił na tak podatny grunt. W sobotę 24 marca, pokaźna grupa mniej lub bardziej doświadczonych turystów wyruszyła na „Wiosenne wędrowanie” – rajd zorganizowany przez Oddział Miejski PTTK i PSP nr 21 w Radomiu. Początkiem trasy pieszej była stacja kolejowa w Pionkach. Prowadzący wędrówkę – Wiceprezes OM PTTK w Radomiu Sławomir Mazgajczyk, zaplanował przejście do Żytkowic przez Kamyk, Anielin i Laski. Od początku humory dopisywały, mimo, że kierownik rajdu zapowiedział złowieszczo, że przed nami „Błoto, pot i łzy…” ;)

W kalendarzu mieliśmy już oficjalnie wiosnę, ale nie było jej widać w terenie. Pola i lasy pokrywała jeszcze spora warstwa mokrego śniegu. Nie przeszkodziło to jednak nikomu w doskonałej zabawie. Na postojach odbywały się walki na śnieżki, powstawały oryginalne bałwany – nawet cała śniegowa rodzinka. Zimowe krajobrazy nie studziły zapału najmłodszych turystów – tuż za przewodnikiem maszerowali dzielnie reprezentanci z pierwszej i drugiej klasy: Amelka Bińkowska, Agnieszka Cichosz, Maja Barszcz i Adrian Kowalczyk. Starsi podróżnicy też sprostali zadaniu przebycia piętnastokilometrowej trasy. Dorośli byli tak zadowoleni z wycieczki, że poprosili o zorganizowanie Rajdu Rodzica. A że dla opiekunów SKT nie ma rzeczy niemożliwych to… kto wie :)

Na finiszu doczekaliśmy się tego, co zapowiedział przewodnik – było błoto. Ale nikt nie zmartwił się tym specjalnie, bo receptory węchowe odebrały sygnał płonącego w pobliżu ogniska. Przygotowali je członkowie Zarządu OM PTTK w Radomiu – Pan Henryk Kozak i Edward Ziętek. Posileni pieczoną kiełbaską turyści mogli oficjalnie zakończyć rajd. Uczniowie, którzy systematycznie chodzą na piesze wycieczki, otrzymali odznaki turystyki pieszej. Odznaki popularne odebrały Karolina Kowalczyk, Zuzia Wojcieszak i Serena Czubiński, natomiast ich starsza koleżanka Wiktoria Bińkowska otrzymała małą odznakę w stopniu brązowym. Meta wędrówki zorganizowana została w Żytkowicach, w pobliżu cmentarza wojennego legionistów z 1914 r. Była okazja poznać historię walk Legionów Polskich na terenie Puszczy Kozienickiej i tym samym uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta ważna rocznica z pewnością powróci na tegorocznych wędrówkach, gdyż w okolicach Radomia jest jeszcze wiele miejsc pamięci związanych z I wojną światową.