Rajd na start!


XXIV Rajd Skórzanych „Wędrówka z Pedagogiem” – 22 września 2017 r.

 

XXIV Rajd Skórzanych „Wędrówka z Pedagogiem” rozpoczął się jak zwykle… Zgromadzeni przed szkołą uczniowie, dopiero co wyrwani ze snu (wszak 7.00 to dla niektórych środek nocy), usłyszeli przeciągły dźwięk gwizdka oraz hasło: „Zbiórka!”. Pani Kasia Kamańczyk, wielka przyjaciółka i propagatorka turystyki szkolnej, zebrała wędrowniczą dziatwę, aby ją przeliczyć i podzielić na grupy. A było co liczyć i kogo dzielić! Na rajd zgłosiło się bowiem 80 osób! Zostały one sprawnie przeszeregowane i przypisane opiekunom: Pani Marcie Turzyńskiej, Pani Emilii Szwarc, Panu Dariuszowi Sadalowi, Pani Małgorzacie Nowakowskiej oraz sprawczyni całego zamieszania Pani Katarzynie Kamańczyk. Pożegnaniom z rodzicami i łzom wzruszenia nie było końca…. To oczywiście żart! Młodzi adepci turystyki pieszej bez zbędnej zwłoki, sprawnie i żwawo wyruszyli w drogę! Nawet czwartoklasiści, którzy przecież po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w rajdzie pieszym, pokazali hart ducha i godną naśladowania postawę!

Kiedy pociąg relacji Radom – Przysucha zatrzymał się na stacji Strzyżyna, całe to roześmiane, rozanielone i hałaśliwe towarzystwo wygramoliło się na malutki peron i zbiło w gromadę, ciasno otaczając dwie wyróżniające się w tłumie postacie obute w buty rozmiar, na oko, 45 – 46. Dwaj przewodnicy PTTK – Pan Łukasz Sobol oraz Pan Dariusz Mrozowicz prowadzą nas szlakiem zielonym w głąb Puszczy Stromeckiej. A tam: cudowne widoki! Malownicze ścieżki i ścieżynki, stare, ogromne dęby i sosny, a pośród nich: grzyby!!!! Wszędzie grzyby!!! Wśród rajdowiczów nie zabrakło zapalonych grzybiarzy, bacznie wypatrujących borowików, podgrzybków, maślaków, kani, zajaczków… Długo by wymieniać! Dość powiedzieć, że grzybów starczyło na niejeden niedzielny obiad!

Wędrując, podziwialiśmy naturalność i zróżnicowanie terenu. Obok młodziutkich ekosystemów leśnych dostojnie spoczywały ogromne zwalone pnie wielkich drzew – gęsto porośnięte mchem i zamieszkane przez najróżniejsze stworzenia leśne. Ileż emocji wzbudził  niewielki zaskroniec, który ni z tego, ni z owego, wygramolił się na szlak. Pewnie był strasznie zaskoczony, kiedy oprócz pisków dziewczyn usłyszał również oskarżenia o bycie wężem i żmiją!

Szlak, którym prowadzili nas przewodnicy wiódł przez tereny, na których w okresie II wojny światowej działały różne formacje ruchu oporu Polskiego Państwa Podziemnego. Miejscowości takie jak Stachów czy Dobieszyn pamiętają wiele dramatycznych chwil z czasów okupacji niemieckiej. Udział leśników z Nadleśnictwa Dobieszyn w polskim ruchu oporu i ich ofiarę upamiętniają tablice, które mija się na szlaku oraz kapliczka p.w. św. Franciszka z Asyżu – patrona leśników. Szczególne wrażenie wywiera pustka pośród leśnej głuszy, która, jak mówi tablica, jest tym, co pozostało z osady leśnej Stachów i całej siedziby Urzędu Nadleśnictwa zarządzającego wówczas Puszczą Stromecką.

Rajd kończy się w Dobieszynie, przy budynku Nadleśnictwa. Wraz z 300 innymi uczestnikami docieramy tam zdrowi i cali. Czekają na nas różne atrakcje oraz organizatorka rajdu „Wędrówka z Pedagogiem” – Pani Justyna Wulkiewicz. Jest ognisko, są słodkie bułki i napoje, można w końcu odpocząć. Niektórzy z nas tak strasznie chcieli się zrelaksować po trudach wędrówki, że zapomnieli o całym świecie, nawet o ciężkich belkach, które czasami przygniatają wątłe rączki (pozdrowienia dla kolegi z klasy IVa i ratownika medycznego z radomskiego pogotowia, który okazał się górołazem i członkiem PTTK, no i który rękę uratował!).

Na zakończenie rajdu organizatorka przewidziała rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o PTSM i spostrzegawczości na trasie oraz konkursu piosenki turystycznej. Ku wielkiej radości naszych rajdowiczów Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 została uhonorowana II miejscem w obu konkursach. Duża w tym zasługa Mai Cichawy, Gabrysi Szymańskiej, Weroniki Turek oraz Ali Cichosz i Emilki Stanuszek, które wzięły udział w zmaganiach konkursowych.

To był bardzo udany rajd! Wkrótce następny, więc do zobaczenia na szlaku!


Opublikowano: 22.09.2017

Autor:

Katarzyna Kamańczyk
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu ul. Biała 6, 26-600 Radom
Suma wejść: 609292

Projekt i wykonanie Centrum Reklamy nmedia