Patriotyczno-Turystyczne śpiewanie po raz XIV.

ŁZY WZRUSZENIA I ROZBAWIENIA NA XIV FESTIWALU PIOSENKI TURYSTYCZNEJ I PATRIOTYCZNEJ

1 grudnia 2017 roku Julian Maleta (6a) i Nina Giezgała (5a) powitali uczestników XIV Festiwalu Piosenki Turystycznej i Patriotycznej. Po raz drugi poważne pieśni i nieco mniej poważne piosenki można było usłyszeć w Radomiu na scenie Młodzieżowego Domu Kultury. Festiwal odbywa się w pierwszy piątek grudnia i jest swoistym muzycznym podsumowaniem roku turystycznego.

Organizatorem XIV Festiwalu Piosenki Turystycznej i Patriotycznej było po raz drugi Szkolne Koło PTSM przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu przy współpracy Zarządu Oddziału PTSM „Ziemia Radomska”, Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu oraz Starostwa Powiatowego. Kierownikiem Festiwalu była opiekunka Koła z PSP nr 31 – Pani Katarzyna Kamańczyk, wspomagana przez Panią Emilię Szwarc i Pana Leszka Zelgę. Nagrody dla uczestników festiwalu ufundowali:

·         Starostwo Powiatowe w Radomiu - sprzęt muzyczny, książki

·         Dyrektor PSP nr 31 w Radomiu Pan Jacek Nowak - 6 pucharów

Uczestnicy mogli posilić się pysznymi pączkami od sponsora – Firmy Fogiel&Fogiel.

Cóż piękniejszego ponad szum lasu, śpiew ptaków, szmer strumyka, cykanie świerszcza… to wszystko cały czas nam w sercach gra. Występy kolegów i koleżanek z rajdów były okazją odszukania tych dźwięków w utworach muzycznych, które powstawały często gdzieś na szlaku… Wypchany plecak, zakurzone buty, kompas, mapa… i tam gdzieś daleko jakiś cel… to łączy bohatera i twórcę pieśni patriotycznych oraz współczesnego wędrowca. Piosenki, które usłyszeliśmy zabrały nas w niezwykłą podróż w czasie. Podążyliśmy szlakiem tych, którzy pieśnią dodawali sobie otuchy, odwagi, by kroczyć ku wolności, dzięki czemu dziś turyści mogą iść, bezpiecznie gdzie ich nogi poniosą…

Do rywalizacji w dwóch kategoriach - piosenki patriotycznej i turystycznej przystąpiło 7 placówek:

1.    Publiczna Szkoła Podstawowa w Zalesicach zaśpiewała „Pierwszą brygadę” i „Hej, Przyjaciele”. Koledzy i koleżanki z Zalesic przyjechali do nas wraz z opiekunem - Panią Renatą Zawiszą.

2.    Publiczną Szkołę Podstawową im. Królowej Jadwigi w Sławnie usłyszeliśmy
w piosenkach:
„Niepodległa, Niepokorna” oraz „Wędruj z nami”. Drużynę przygotowała Pani Aneta Gadalska.

3.    Pani Katarzyna Sadowska przygotowała występ Zespołu Szkolno-Przedszkolnego We Wsoli. Uczniowie zaśpiewali pieśń „Dziś idę walczyć mamo” oraz piosenkę turystyczną „Płonie ognisko i szumią knieje”.

4.    Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu pod opieką Pani Justyny Wulkiewicz zaprezentował pieśń „Major Ponury” oraz „Bieszczadzkie anioły”.

5.    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kolonii Ossie z opiekunami Panią Ewą Maciągowską i Renatą Mada-Kopaniewską „Serce w plecaku” i „Przyjdzie rozstań czas”.

6.    Dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rusinowie Koneckim zaśpiewały „Piechotę” i wyrapowały „Chłopca z gitarą”. Ich występ przygotowała Pani Karolina Mosiołek.

7.    Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu
zaprezentowała się w utworach „Biały krzyż” i „Bieszczadzkie anioły”. Do występu drużyna ćwiczyła z opiekunami Panią Katarzyną Kamańczyk i Emilią Szwarc.

Występy były pełne emocji. Wzruszały, skłaniały do refleksji, bawiły. Młodzi ludzie wyśpiewali piękną historię Polski i wyczarowali piękne obrazy gór, rzek, lasów… Zakończenie występów konkursowych nie zakończyło śpiewu. W przerwie przy dźwiękach gitar piosenki turystyczne nadal rozbrzmiewały w radomskim MDK-u. Poczuliśmy prawdziwie przyjacielską – turystyczną atmosferę.

Jury w składzie:

·      Dorota Balmowska - przewodnicząca (nauczyciel PSP nr 4 w Radomiu, wieloletni nauczyciel PSP nr 31 w Radomiu)

·      Sebastian Równy  (Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu)

·      Leszek Gryczka (muzyk, kompozytor, aranżer, realizator dźwięku)

·      Łukasz Sobol (historyk, przewodnik turystyczny, Prezes Oddziału Miejskiego PTTK
w Radomiu)

dokonało oceny występów uczniów prezentujących swoje umiejętności wykonywania piosenek i pieśni patriotycznych oraz turystycznych. W ocenie Jury kierowało się następującymi kryteriami: dobór repertuaru, interpretacja, aranżacja piosenki, walory  artystyczne, wokalne i dykcja.

Po wysłuchaniu uczestników XIV Festiwalu Piosenki Turystycznej i Patriotycznej Jury zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

W kategorii piosenki patriotycznej:

I miejsce – PSP w Sławnie

II miejsce – ZSSOSiU w Radomiu

III miejsce – PSP w Zalesicach

Wyróżnienie – PSP we Wsoli

W kategorii piosenki turystycznej:

I miejsce - ZSSOSiU w Radomiu

II miejsce - PSP we Wsoli

III miejsce - PSP nr 31 w Radomiu

Wyróżnienie – MOW w Rusinowie Koneckim

Wyróżnienie – MOW w Kolonii Ossie

Gratulujemy wszystkim występującym i zapraszamy za rok!

Poniżej można obejrzeć zdjęcia z Festiwalu wykonane przez pracowników MDK-u.

Opublikowano: 01.12.2017