PAMIĘTAMY O TRAGICZNEJ HISTORII RADOMIA - UDZIAŁ SKT W X RAJDZIE PAMIĘCI "FIRLEJ"


 

04.04.2019 Szkolne Koło Turystyczne wzięło udział w X Rajdzie Pamięci "Firlej", zorganizowanym w 79. rocznicę pierwszych masowych egzekucji na Firleju. Jak pisze Wisława Szymborska: "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci". W czasie rajdów często odwiedzamy miejsca pamięci narodowej - poznajemy historię naszej Ojczyzny, wspominamy te pokolenia, które oddały życie w walce o wolność i niepodległość. Przy okazji Rajdu Pamięci odkryliśmy nieznane oblicza naszego miasta. Były też przyrodnicze niespodzianki.


Kwietniowy poranek powitał uczniów pięknym słońcem, choć dało się odczuć lekki chłodek. Na trasę wyruszyliśmy jednak w dobrych humorach. Start rajdu na trasie nr 3. wyznaczono na ul. Warszawskiej przy pomniku poświęconym Polakom walczącym o wyzwolenie narodowe. W tym miejscu 15 października 1942 roku niemieccy mordercy stracili na szubienicy 10 osób. Takich szubienic na terenie Radomia i okolic stanęło kilka. Był to odwet za podejmowane przez Polaków akcje przeciwko okupantom. W miejscach pamięci narodowej jest czas na chwilę zadumy nad okrucieństwami wojny. Można wczuć się w sytuację dzieci tracących rodziców, rodziców żegnających dzieci lub małżonków. Wojna pochłonęła tysiące ofiar – czasem bezimiennych. Naszym zadaniem jest pamiętać o nich. Przy pomniku zapalono znicz od uczestników rajdu.


W dalszą podróż po Radomiu wyruszyliśmy pod opieką Pana Karola. Nie lubi on chodzić po mieście i zwykle robi wszystko, by uniknąć asfaltów. Teraz miał trudne zadanie, ale tak kluczył, kręcił i prowadził nas w mało znane rejony miasta, że nie odczuliśmy trudów miejskiego wędrowania. Niespodzianką dla uczniów było spotkanie z papugami, które wystawione są przy Delikatesach na ul. Folwarcznej. Piękne, kolorowe ptaki przykuły na dłużej uwagę wędrowców. Trzeba było jednak ruszać dalej – byle szybciej do lasu! Las Kapturski był kiedyś częścią wspaniałej Puszczy Radomskiej. Obecnie to największy  - 170ha - kompleks leśny w Radomiu. Zwykle na Rajdzie Pamięci przyroda pokazuje swoją moc – wszystko budzi się do życia i widać wokół wiosnę. Tak było i tym razem – zawilce i fiołki stworzyły leśne dywany. Co chwilę Pan Karol zatrzymywał grupę, by wskazać jakąś ciekawostkę przyrodniczą – ciekawie uformowane drzewo, oznaki walki o przetrwanie drzew rażonych piorunami, dostojne pomniki przyrody. Poza niezwykłością fauny i flory Las Kapturski ma także wartość historyczną. To miejsce kaźni Stanisława Wernera. Znajdują się tu również groby Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.


Wędrówka leśnymi i polnymi dróżkami zbyt szybko dobiegła końca, ale ten rajd ma przede wszystkim służyć uczczeniu pamięci ofiar wojny. Na cmentarzu komunalnym Firlej przy pomniku poświęconym pomordowanym na tym terenie mieszkańcom Radomia i okolicznych wsi, odbył się uroczysty apel poległych. Był to wzruszający moment, kiedy do apelu wołani byli ci, których prochy spoczywają na radomskim cmentarzu. Uczestnicy rajdu oraz przedstawiciele władz i środowisk żołnierskich złożyli pod pomnikiem kwity i znicze. W imieniu naszego koła znicz zanieśli uczniowie, którzy w tym roku szkolnym mają 100% obecności na rajdach. Są to Mateusz Pasztalaniec z kl. 4B, Amelka Kośmińska z kl. 1A i Damian Kilian z kl. 5C.


Wszystkim uczestnikom X Rajdu Pamięci dziękujemy za udział i godną postawę podczas uroczystości.

 


Opublikowano: 04.04.2019

Autor:

Katarzyna Kamańczyk
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu ul. Biała 6, 26-600 Radom
Suma wejść: 676391

Projekt i wykonanie Centrum Reklamy nmedia