Innowacja „Od gazetki do gazety”

Współcześnie największą popularnością cieszą się dziedziny sztuki reprodukowane za pomocą urządzeń technicznych: film, telewizja, komputer. W wyniku tego młodzi ludzie często nie mają bezpośredniego kontaktu ze słowem pisanym. Nierzadko twierdzą, że nie lubią czytać, a pisanie sprawia im bardzo dużą trudność. Wypowiadanie się, wyrażanie własnych opinii jest ogromnym wyzwaniem dla młodego człowieka. Jeszcze trudniej jest, gdy ma swoje sądy wyrazić przed większą ilością osób i jeszcze ją uzasadnić.

Innowacja „Od gazetki do gazet” zakłada stworzenie grupy młodych redaktorów spośród uczniów klas 4-8. Głównym jej założeniem jest poszerzanie i pogłębianie przez uczniów wiedzy na temat pracy dziennikarskiej oraz rozwijanie umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji, a także korzystania z programów komputerowych. Uczniowie zapoznają się z istotnymi problemami etyki dziennikarskiej, z rolą mediów i ich wpływem na rzeczywistość. Celem innowacji jest również rozbudzanie zainteresowań i zdolności, a także kształcenie postaw kreatywnych. Utworzona grupa, redaguje gazetkę, która jest rozprowadzana wśród uczniów szkoły. Organizowane zajęcia dają uczniom możliwość kulturalnego i pożytecznego spędzania czasu oraz nabycia umiejętności pracy w grupie, a także wyrabianie systematyczności i pracowitości.

Opiekunami są nauczyciele poloniści (Aneta Baćmaga, Anna Nowakowska, Marta Turzyńska), a wspierają ich informatycy (Anna Starzyńska, Agnieszka Więckowska – Ceglarek).