No gdzie ten las?

NO GDZIE TEN LAS??????!!!!!!!!!!

- to pytanie najczęściej padało na I racie XXVI Jesiennego Rajdu na Raty organizowanego przez Oddział Miejski PTTK w Radomiu. Niestety nie można mieć wszystkiego ;)

30 września 2017 roku powitał członków Szkolnego Koła Turystycznego przepięknym słońcem. Tym razem nikt nie obawiał się deszczu, choć niektórzy liczyli na leśne błotko. 53 osoby z PSP nr 31 żwawym krokiem ruszyło na dworzec PKP, by spotkać się z doświadczonym przewodnikiem Janem Karolem Walczakiem, który przewodził licznej grupie turystów na trasie tegorocznego Jesiennego Rajdu na Raty z Garbatki Letnisko, przez Policzną i Brzustów do Żytkowic. Wciąż mieliśmy w pamięci zbiory grzybów z lasów dobieszyńskich. Byli tacy, którym marzyła się powtórka z rozrywki. Dlatego nieustannie wypatrywali kapeluszy wśród każdej kępki drzew. Niestety – kapeluszem dysponował jedynie nasz przewodnik, który poprowadził rajd drogami polnymi i wiejskimi. Las pojawił się – a jakże – ale już urodzaju na grzyby nie było.

Szlak zaprowadził nas do urokliwej Policznej z ciekawym, ale niedostępnym dla zwiedzających pałacem oraz zabytkowym kościołem pw. Św. Stefana, w którym ślub brał Stefan Żeromski,
a świadkiem tego wydarzenia był Bolesław Prus. Chętni odwiedzili mogiły żołnierzy I wojny światowej.

Miny niepocieszonych grzybiarzy poprawiły się nieco w czasie ogniska zorganizowanego we wsi Brzustów. Po długiej wędrówce pieszej, zmęczeni i spragnieni turyści – odzyskali siły i ruszyli na podbój placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. To się nazywa młodość! J

Przed podróżą oczy uczniów zaiskrzyły się po raz kolejny, gdy zobaczyli kopalnię piachu
w Żytkowicach. Trudno było zachować spokój wobec kuszących piaszczystych gór. Cóż to byłaby za zabawa… Niestety czas naglił, ale kto wie… Może jeszcze nasze drogi sprowadzą nas do Żytkowic.

Opublikowano: 30.09.2017