4B NA TROPIE…KOSMOS JEST W NAS!

Kamienica Deskurów kryje wiele tajemnic! Klasa 4b wraz ze swoją wychowawczynią, Panią Agnieszką Ratyńską, udała się do tego fantastycznego miejsca, żeby odkryć tajemnicę funkcjonowania naszych zmysłów i zgłębić tajniki wszechświata.
????Dociekliwi uczniowie dowiedzieli się, jak to się dzieje, że obraz w siatkówce oka jest odwrócony, sprawdzili umiejętność rozróżniania kolorów i słyszenia, określili swoją wrażliwość na zapachy, zgłębili tajemnice funkcjonowania receptorów dotykowych. Odpowiedzieli sobie na pytanie, dlaczego symetria jest taka istotna i czy fakt posiadania dwojga oczu i uszu zwiększa nasze możliwości poznawania świata. Wyposażeni w wiedzę o naturze zmysłów, zastanowili się, co się może wydarzyć, gdy nie sposób ich użyć. A potem udali się na drugą część wystawy „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”, by rozpoznać naturę kosmosu. Jest odległy – to fakt, ale dla 4b nie ma rzeczy niemożliwych, a poza tym istnieją rozmaite przyrządy obserwacyjne – lunety, teleskopy. Uczniowie poznali historię badań i obserwacji kosmosu, zobaczyli jak wyglądała luneta Galileusza, zapoznali się z historią instrumentów astronomicznych.
✨To była niezwykła przygoda – w głąb ludzkiego ciała, w świat tajemnych zjawisk, które skrywają się w najdalszych zakamarkach wszechświata! ISTNY KOSMOS!

E. Szwarc